مقالات

هر آنچه باید درباره خرید نردبان بدانیم

نردبان و چهارپایه از جمله  ابزارهای  بسیار کاربردی می باشند که در هر خانه یا فروشگاهی دیده میشوند. اما نشان میدهد که در سالیان اخیر تعداد زیادی از مردمان عزیزمان بخاطر استفاده از نردبان های غیر استانداد ویا استفاده نکردن از نردبان مناسب کارشان جانشان را از دست داده و یا دچار اسیب های سختی شده اند.پس  ما در این محتوا سعی بر آن داشتیم تا بتوانیم هر آنچه شما نیاز دارید که درباره نردبان بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا بتوانید به طور اگاهانه بهترین انتخاب را برای خرید نردبان داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

 

 

پس از خواندن این مقاله هم شما رو دعوت میکنم تا سری به فروشگاه نردبانمان بزنید.

 

فهرست مطالب:

 • تعریف مختصر نردبان 
 • کاربرد های نردبان
 • انواع نردبان
  • از نظر جنس
   • نردبان آهنی
   • نردبان آلومینیومی
  • از نظر کاربرد
   • نردبان خانگی
   • نردبان مخابراتی ( یا همان نردبان صنعتی )
   • نردبان یک طرفه و دوطرفه
 • معیارهای انتخاب نردبان
 • نردبان چند متری بخریم ؟
 • قیمت نردبان
 • نکات ایمنی و اصول استفاده از نردبان
 • برند های مطرح نردبان
 
 

تعریف مختصر نردبان

نردبان به زبان ساده به دو قطعه چوب و یا فلز بسیار بلند عمودی و صاف می‌گویند که در فواصل معین و یک اندازه قطعاتی فلزی و یا چوبی به طور عمودی به صورت متصل قرار گرفته اند و افراد می توانند از ان بالا رفته و به نقاط غیر قابل دسترسی و مرتفع دستیابی پیدا کنند.

کاربرد های نردبان

هنگامی که شما در خانه‌تان زندگی میکنید حتما برای شما پیش می اید که قسمتی از خانه یا قسمتی از وسایل دچار خرابی می‌شوند.گاهی اوقات این موارد می توانند شامل چیز هایی مثل نصب پرده ، برداشتن وسیله ای از کابینت یا کمد های دیواری بلند (مخصوصا برای خانم ها) ، تعمیر پکیج دیواری ، نقاشی ساختمان یا حتی تعمیرات خود ساختمان( مانند خرابی دیوار و … ) و هزاران موارد دیگر باشد. شما معمولا دراین مواقع یا خودتان برای انجام این قبیل کارها دست به کار می شودید یا با اشخاص متخصص تماس میگیرید. که درهر دو صورت سوالی که ممکن است پیش بیاید این خواهد بود که ایا در خانه شما نردبان وجود دارد یا خیر؟ در این لحظات داشتن نردبان به شدت  نیاز میشود. البته ممکن است الان با خودتان بگویید افراد متخصص حتما با خودشان نردبان می آوردند در حالی که همیشه این چنین نیست. نردبان ها به دلیل حجم و وزنشان حمل و نقل را برای افراد مشکل ساز میکنند و معمولا برای حمل نردبان های بالای 4 متر باید از وسایلی همچون وانت استفاده شود. پس داشتن این مورد می توانند شما را خاطر جمع کند که کار شما به راحتی انجام می پذیرد.
 

در صورتی در کار نقاشی ساختمان هستید به رنگ های ما هم یک سری بزنید.

 
 
 

از دیگر مکان هایی که به شدت از نردبان استفاده میشود میتوان به فروشگاه ها ، انبارها و انواع سوله ها اشاره کرد. در فروشگاه ها  و انبارها ممکن است قفسه محصولات تا چندین متر برسد. در این هنگام نردبان جز ضروری‌ترین ابزارها به حساب می اید. که افراد میتوانند به واسطه آن به نقاط کور و مرتفع دسترسی داشته باشند

باغ‌داران نیز از افرادی به شمار می آیند که نردبان جز ابزار ضروری ان ها به حساب می اید. آنها برای چیدن میوه هایشان و دسترسی داشتن به تمام نقاط درختان نیاز به نردبان هایی با حفظ تعدل بسیار زیاد ، مقاوم و مرتفع دارند.

انواع نردبان

نردبان مدل های بسیار مختلفی دارد از جمله:

            نردبان جهان ارتفاع

            نردبان آلیان صنعت

            نردبان اسلایدینگ

            نردبان تلسکوپی

            نردبان اولدوز

            نردبان تاشو

            نردبان کشویی

            نردبان فانتزی

            و…

نردبان ها را میتوان بر اساس معیار های مختلفی دسته بندی کرد: براساس جنس ، کاربرد و یک طرفه یا دو طرفه بودن و …

نردبان ها از نظر جنس به پنج دستی چوبی ، استیل ، پلاستیکی ، آهنی و آلومینیوم تقسیم میشود و بر اساس کاربرد به طور کلی می توان به دو دسته نردبان های خانگی و نردبان های مخابراتی (یا صنعتی) تقسیم کرد.

*ما در این محتوا از مدل های چوبی و پلاستکی به دلیل غیر استاندارد بودن صرف نظر میکنیم و برای سهولت استیل را زیر مجموعه اهنی در نظر میگیریم

انواع نردبان

نردبان های خانگی معمولا برای مصارف خانگی و مصارف فروشگاهی کوچک استفاده میشوند و نردبان های مخابراتی معمولا در محیط کار به کار گرفته میشوند. نمونه های خانگی معمولا از نوع کلاسیک هستند و نمونه های مخابراتی معمولا از نوع کشویی و چند تیکه. دلیل این که نردبان های صنعتی به مخابراتی معروف شدند این بوده است در زمان های قدیم شرکت مخابرات برای پیمانکاران خود از این نوع نردبان ها استفاده میکردند و از ان پس به این نام معروف شدند.

 

 

 

 

 

نخستین نردبان ها از جنس چوب بودند. اما چوب جنس مناسبی برای تولید نردبان از نظر مقاومت و فرسودگی و … نبود. پس نردبان هایی از جنس اهن وارد بازار شدند و استقبال خوبی هم از ان ها شد. قیمت اهن نسبت به قیمت آلومنیوم کمتر است و همین باعث میشود قیمت نردبان های اهنی نیز کمتر باشد. همان طور که می دانید چندین نوع آهن ( پروفیل – پروفیل صنعتی – ورق آهنی محکم و …) وجود دارد و همین مورد باعث میشود جنس نردبان های اهنی نیز با هم متفاوت باشند و مدل های مختلفی داشته باشند.  اهن از نظر جوش خوری بسیار عالی می باشد ( نردبان  های الومینیوم ضعیف جوش میخورند ) و همین باعث میشود بعد از جوشکاری مقائمت فوق العاده ای داشته باشد. قابل توجه است که یک خال جوش میتواند وزنی معدل یک تن را تحمل کند.

برای آن که قیمت این نوع نردبان همچنان کمتر شود پروفیل صنعتی اهنی  میتواند گزینه ای مناسب باشد. این  پروفیل از پروفیل خود آهن سبک تر می باشد چرا که ضخامت کمتری دارد. به طور مثال اگرپروفیل آهن 3 میلی مترضخامت داشته باشد پروفیل صنعتی حدود 5/1 تا 2 میلی متر ضخامت دارد و از نظر مقاومت هم بسیار عالی می باشد و وزنی تا حدود 150 تا 170 کیلو گرم را تحمل میکند.

علاوه بر اینکه قیمت نردبان های آهنی نسبتا پایین تر است ، مزیت دیگر ان ها این میتواند باشد که نسبت به انواع دیگر خود به خاطر مقاومت جنس اهن و قیمت ان پله های این محصول را پهن تر می سازند و این مورد باعث میشود هنگامی شما به مدت زیادی روی پله های ان سر پا می‌ایستید پاهایتان درد نگیرند و دیرتر خسته شوید. اما ازعیب های این نوع نردبان می وان به وزن زیاد آن‌ها و حجم زیادشان اشاره کرد که در زمینه حمل نقل کار را برای افراد مشکل میکند. البته در مدل های خانگی مدل اهنی با مدل الومنیوم اختلاف فاحشی در وزن ندارند اما در مدل های مخابراتی که ارتفاع آنها به 6 متر و یا حتی بیشتر میرسد ، این اختلاف وزن و حجم بسیار به چشم میخورد.حداکثر دو تیکه بودن ( نهایتا سه تیکه در بعضی از مدل ها ) از معایب دیگرد این جنس می باشد که ان را برای حمل و نقل دردسر ساز میکند که در مواقعی که شما از نردبان مرتفع استفاده میکنید شما را مجبور میسازد که برای حمل و نقل ان ها از وانت استفاده نمایید. مثلا برای افرادی که باغ دارند و در داخل باع فقط استفاده میکنند بسیار خوب است اما افرادی مانند نصاب های پرده و کسانی که در شغل فنی خود به نردبان نیاز دارند دردسر ساز می باشد.

با وجود وزن و حجم زیاد نردبان های اهنی همچنان به دلیل اینکه قیمت پایین تری نسبت به مدل های الومنیومی دارند مورد استقبال بیشتر مردم قرار میگیرند. ( حداقل در زمینه مصارف خانگی )

 

هرچند اولین نردبان ها آهنی بودند ولی با گذشت زمان برخی از افرادی که آلومینیوم تولید میکردند متوجه شدند که برای بعضی از کارها نردبان های 6 و یا حتی 8 متری لازم است و اصلا بعضی از افراد نیاز دارند که با توجه به حرفه شان نردبان با خود حمل کنند. وزن بالای آهن و حجیم بودن آن موجب می شود حمل و نقل ان به سختی صورت بگیرد. پس این موارد موجب شد تا نردبان های آلومنیومی تولید و روانه بازار شوند تا از نظر حمل و نقل بهترین گزینه باشند.

 

نردبان های آلومینیومی از لحاظ وزن نسبت به نوع اهنی بخاطر نوع الیاژ خود بسیار سبک ترند و زنگ نمیزنند ولی چون الیاژ آلومینیوم قیمت بسیار بالایی دارد ، نردبان های آن هم قیمتشان نسبتا بالاست. به همین خاطر ممکن است برخی افراد قدرت خرید ان ها را با وجود کیفیت عالی ، زیبایی و  سبک بودن ندارند.

آمومینیوم چون در جوش کاری ضعیف عمل میکند نردبان ها را معمولا با پرچ و پرس درست می کنند.

شرکت های زیادی اقدام به ساخت نردبان های الومنیومی کردند و مدل های مختلفی از جمله مدل کشویی ، تاشو ، هایلوکس ، کلاسیک و … تولید کردند. از جمله شرکت های مطرح سازنده این نردبان میتوان به الوم پارس پله کرج اشاره کرد که با الهام از محصولات با کیفیت شرکت هایلو المان شروع به فعالیت در بازار نردبان کرد.البته محصولات شرکت هالو به دلیل تحریم ها  و قیمت بالای آن ها دیگر بازار های ایران را از دست داده است.

 

نردبان از نظر یک طرفه و دو طرفه بودن هم دسته بندی میشوند.

 در مدل نردبان یک طرفه پایه نگهدارنده وجود ندارد و بایستی به جای محکمی تکیه داده بشود.

نردبان های دو طرفه دو نوع می باشند. در مدل اول نردبان داری پایه نگهدارند است و فقط یک طرف آن دارای پله میباشد. در مدل دوم در هر دو طرف نردبان دارای پله میباشد و دو نفر همزمان میتوانند استفاده کنند.( اما با رعایت اصول)

معیار های انتخاب نردبان ( چه نوع نردبانی بخریم؟ )

استاندارد نبودن نردبان یا استفاده نا بجا از نردبان ها برای کاربرده های که برای ان ساخته نشده است میتواند موجب حوادث جبران ناپذیری شود . پس باید در هنگام خرید نردبان به معیارهای لازم توجه داشته باشیم.

در هنگام خرید نردبان باید به معیارهای مختلفی از قبیل کاربرد(نوع) ، جنس ، تعداد پله ، ارتفاع ، مقاومت ( وزن قابل تحمل ) ، عرض پله ،  مقاومت پایه ، قفل ارتفاع و اپشن های اضافی دقت نمایید.

کاربرد یا نوع:    همان طور که گفته شد نردبان به طور کلی به دوسته خانگی و مخابراتی که هر کدام از این ها دارای مدل های مختلفی با اپشن ها و ساختارهای مختلف می باشد پس شما ابتدا باید مشخص کنید برای چه کاری می خواهید از ان استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که هننگام خرید نربان چه حضوری و چه اینترنتی ابتدا از فروشنده مشاوره بگیرید تا به شما در انتخاب کمک کند.

برای مشاوره رایگان خرید نردبان اینجا کلیلک نمایید.

جنس : جنس نقش تعیین کننده ای در وزن قابل تحمل و سهولت در حمل ونقل دارد. در قسمت انواع نردبان ویژگی های هر دو نوع اهنی و الومنیومی داده شده است.

تعداد پله : هنگام خرید نردبان حتما باید علاوه بر ارتفاع به تعداد پله ها و فاصله بین پله ها توجه فرمایید. باید دقت داشته باشید در نردبانهایی که دقیقا تا بالای ان پله له کار رفته است نباید از دو یا سه پله اخر اسفاده نمایید و این مورد را با ارتفاع نردبان و طولی که میخواید استفاده کنید در نظر بگیرید. فواصل پله هاي نردبان هم از يكديگر بايد مساوي و بين 25 تا 35 سانتيمتر باشد .

ارتفاع : همان طور که گفته شد ما باید تعداد پله را با ارتفاع نردبانی که نیاز داریم مطابقت بدهیم. و متناسب با نیازی که دارییم اخرین پله برای با ارتفاع مورد نیاز مقایسه نمایید. البته توجه داسته باشید طول نردبان قابل حمل نبايد بيش از 10 متر باشد .

مقاومت و وزن قابل حمل : شما ممکن است هنگام استفاده ازنردبان بار یا وسیله ای را با خود حمل کنید. صد در صد مجموع وزن این بار به علاوه وزن فردی که از ان بالا می رود باید برای نردبان قابل تحمل باشد که جنس و نوع سرهم کردن نردبان در این امر تاثیر گزار است.

عرض پله : عرض پله از موارد مهمی است که باید در هنگام خرید نردبان به آن توجه داشت. هرچه عرض پله بیشتر باشد وقتی  روی پله ها بایستید پاهایتان با گذشت زمان دیرتر درد میگیرد و دیرتر خسته می شود.

مقاومت پایه: هنگامی شما از نردبان بالا میروید چیزی که امنیت و ثبات شما تضمین میکند در واقع همان پایه نردبان است که تکیه گاه شماست. انواع مختلفی پایه نردبان داریم که برای سطوح مختلف درست شده اند. مدل و جنس پایه نردبان از معیارهای مهم می باشد که باید به آن توجه کنیم.

قفل نردبان : بعضی از انواع نردبان که شکل و ارتفاع آنها قابل تغییر است مانند نردبان کشویی و تاشو وجود قفل نردبان امری ضروری است تا از ناگهان بسته شدن یا تغییر ارتفاع ان در زمان استفاده جلوگیری کنیم.

اپشن های اضافی: بعضی از نردبان ها دارای اپشن های اضافی مختلف  از قبیل جا ابزاری ، جای سطل رنگ و … می باشد که میتوانند با توجه به نیازتان گزینه های مناسبی باشند.

نردبان چند متری بخریم ؟

صد رد صد ارتفاع نردبان به کاری که شما می خواهید انجام دهید بستگی دارد.

در منازل استاندارد امروزی ارتفاع سقف بین 280 سانتی متر تا 300 سانتی متر می باشد.البته  در خانه های قدیمی تر ارتفاع سقف تا 450 سانتی متر هم میرسد  اما اگر خانه شما حیات نیز دارد باید مصارف داخل حیات هم در نظر بگیرید.

در انبار ها و سوله هم متناسب با ارتفاع قفسه ها معمولا انتخاب می شود.

قیمت نردبان

معیارهایی که در بالا به آن اشاره شد نقش تعیین کننده ای در قیمت نردبان دارند. پس به شما توصیه میکنیم قبل از بررسی قیمت به امکانات آن توجه کنید.

برای اطلاع از بروزترین قیمت نردبان‌ها شما می‌توانید به فروشگاه مراجعه کنید.

 
 

فروشگاه اورجینال ابزار

 

  فروشگاه اورجینال ابزار که در اصفهن واقع است نه تنها بزرگترین و کامل‌ترین مرجع خرید نردبان در اصفهان می باشد بلکه با جرات میتوان گفت از بزرگترین مراکز خرید و فروش نردبان در کشور نیز هست و تمام نقاط کشور را تحت پوشش قرار دارد

شما در اورجینال ابزار می توانید انواع نردبان‌ها را از برندهای مختلف به بهترین قیمت و کیفیت خریداری نمایید.

اورجینال ابزار  با ارائه تسهیلات ویژه خرید نردبان در سراسر نقاط ایران را اسان نموده است. ارسال نردبان با قیمت بالای 2 میلیون تومان برای تمامی کشور رایگان می باشد

 

نکانت ایمنی و اصول استفاده از نردبان

 

 • هنگامی که از نردبان بالا می روید اگر می خواهید از دو دستان استفاده کنید از کمربند ایمنی نگهدارند غافل نشوید.
 • در صورتی که وسیله یا باری سنگین در دست دارید برای حفظ تعادل بهتر است یک نفر نردبان را نگهدارد.
 • از نردبان های استاندارد مخصوص هر مکان استفاده نمایید
 • هنگام بالا رفتن سعی کنید از 3 پله انتهایی استفاده نکنید زیرا در در این صورت تعادل شما راحت می تواند بهم بخورد.   ( البته در بعضی از نردبان‌ها ایم اصول رعایت می ود و در فسمت انتهایی پله قرار نمی گیرد وبه جای ان از امکاناتیمانند جعبه ابزار استفاده میشود.)
 • از پشت به نردبان تکیه ندهید.
 • دو نفره از نردبان های یک طرفه استفاده نفرمایید ( فقط نردبان های دو نفره مناسب این کار می باشند.)
 • از محکم بودن و ثابت بودن پایه ها اطمینان حاصل فرمایید.
 • زاویه سطحی که نردبان روی ان قرار میگیرد بیشتر از 16 درجه نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید