مقالات

انواع نردبانهااز لحاظ جنس

انواع نردبانهااز لحاظ جنس

نردبانهای چوبی

این نردبانها باید از چوب با وزن مخصوص بالا (و البته چوبهای بدون لبه‌ها و تراشه‌های تیز) ساخته شوند. به هنگام وارسی چشمی نباید در ظاهر آن‌ها پوسیدگی، ترک خوردگی، شکستگی، نقص‌های حاصل از فشردگی تراکم (گره) یا سایر نقاط ضعف مشاهده شود.
ریلهای نردبان نیز باید سالم و بدون تاب خوردگی باشند. برای مشاهده تغییرات حاصله بر بروی چوب نردبان می‌توان از رنگهای روشن برای رنگ کردن آن‌ها استفاده کرد .
در اغلب نردبانهای چوبی پله‌ها از جنس چوب ساخته می‌شوند. این چوب معمولاً از نوع چوب سخت متراکم همانند چوب درخت بلوط یا درخت گردوی آمریکایی می‌باشد. علت استفاده از این نوع چوبها، استحکام بالای آن‌ها درحالت طبیعی می‌باشد.

نردبانهای فایبرگلاس

این نردبانها عموماً در طولهای بلندتر در دسترس نمی‌باشند. به دلیل اینکه فایبرگلس متراکم تر از چوب بوده و به همین دلیل در یک سایز مشابه، نردبان فایبر گلس سنگین تر از نردبان چوبی هم سایز خود می‌باشد .
فایبرگلس یک محصول بشر ساخت می‌باشد که در حالت خشک نارسانا بوده و جریان الکتریسیته را از خود عبور نمی‌دهد. فایبر گلس در زیر نور خورشید و یادر کنار منابع تولید گرما خشک نشده و پوسته پوسته نمی‌گردد. فایبر گلس از جمله مواد متراکم بوده و نسبت به فلزات گرمای کمتری را هدایت می‌کند، هچنین می‌تواند در برابر تماس کوتاهی با درجه حرارتهای بسیار بالا مقاومت نماید، بدون آنکه ضعفی در ساختار آن پدیدار گردد. سپس بعد از وارد شدن به درجه حرارت اتاق مجدداً تمامی طول اولیه خود را بدست می‌آورد، مگر آنکه در اثر حرارت بالا بسوزد.

نردبان های الومینیومی

این نردبان ها به دو دسته تقسیم می‌شوند که شامل نردبانهای با ریلهای یکپارچه و نردبانهای با ریلهای نواری شکل می‌باشد. نردبانهای یکپارچه، نوعی از نردبانهای حاوی ریلهای یکپارچه آلومینیومی به همراه پله‌هایی از جنس آلومینیوم می‌باشند که با اتصالاتی در فواصل منظمی به ریلها وصل شده‌اند. پله‌های آلومینیومی عمدتاً به وسیله اتصالات جوشکاری یا توسط یک گیره رابط به ریلها متصل می‌شوند. اما در صورت استفاده از این روش، پله‌ها هرگز به سهولت شل نخواهند گردید، مگر آنکه ریلها دچار مشکل خاصی گردند که در صورت بروز این مشکل پیشنهاد می‌شود که کل نردبان تعویض گشته و سعی در جابجایی ریلها ننماییم.[۵]

دیدگاهتان را بنویسید